Відбулися зміни в законодавстві про освіту – що змінилося в трудових відносинах з керівниками закладів загальної середньої освіти

05 вересня 2017 р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про освіту» № 2145-VIII (далі – закон №2145), який набрав чинності 28.09.2017 р., у зв’язку із чим відбулися певні зміни в питаннях прийняття та звільнення з роботи працівників освіти, зокрема керівників закладів загальної середньої освіти.

П.4 «Заключних та перехідних положень Закону №2145 ч.2 ст.26 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 р. № 651-XIV (далі — Закон № 651) викладено у наступній редакції: «керівник закладу загальної середньої освіти призначається на посаду та звільняється з посади рішенням засновника (засновників) закладу або уповноваженого ним (ними) органу». 

        В попередніх редакціях зазначений пункт виглядав наступним чином: «Призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу здійснює відповідний орган управління освітою».

          Одже, тепер питання укладання трудового договору з керівником закладу загальної середньої освіти відноситься до компетенції засновника (засновників) закладу або уповноваженого ним (ними) органу.

          Слід врахувати, що ч.2 ст. 26 Закону № 651 в означеній редакції застосовується до посад, що стали вакантними в установленому трудовим законодавством порядку (пп. 17 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону  № 2145).

         Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ч. 1 ст. 58 Конституції України). Це слід розуміти так,  що дія нормативно-правового акта в часі починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

          Отже, до трудових правовідносин, які виникли до набрання чинності Законом № 2145 (28.09.2017 р.), застосовують ч. 2 ст. 26 Закону № 651 у редакції на дату їх настання.

          Тому засновник (засновникі) закладу загальної середньої освіти  або повноваженого ним (ними) орган має право призначити керівника закладу на посаду (звільняти з посади), що є вакантною з 28.09.2017 р.

           Керівника державного (комунального) закладу загальної середньої освіти, який станом на 28.09.2017 р. працював в закладі загальної середньої освіти, звільняє орган управління освітою.

Ст.інспектор ГУ Держпраці в Одеській області                   І.Б.Сорокін