26.10.2018

Право на спадщину в цивільному шлюбі

До відділу Біляївське бюро правової допомоги звертаються громадяни району з запитанням: чи мають вони право на спадщину перебуваючи у цивільному шлюбі.

Отже, на сьогодні велика кількість  чоловіків та жінок в Україні проживають в «цивільному шлюбі», тобто без офіційної реєстрації шлюбу, ведучи спільне господарство, набуваючи  спільне майно, проявляють шлюбні відносини перед суспільством, разом народжують та виховують дітей.

Але є випадки, коли подружжя   розлучаються, або гірше, коли хто - небудь з них помирає.  З настанням таких  випадків  виникає питання щодо поділу спільно нажитого  майна, або отримання спадщини.

Відповідно до ст. 74 Сімейного кодексу України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Таким чином, майно, яке було придбане чоловіком та жінкою під час їхнього спільного проживання однією сім'єю, має бути визнане спільною сумісною власністю. 1/2 його частина має бути виключена зі спадкового майна, а за другим з цивільного подружжя має бути визнане право власності на цю частку.

Після цього спір уже йтиме лише щодо половини майна, на яку особа, що проживала зі спадкодавцем разом, також може претендувати.

Як уже було з'ясовано вище, цивільний чоловік (жінка) віднесені чинним законодавством аж до четвертої черги спадкоємців. Проте навіть цей прикрий факт також можна виправити.

Отже,  залишається тільки звернутись з позовною заявою до суду з метою довести факт спільного проживання однією сім’єю та розподілити майно.  

Відносно вирішення питання отримання права на спадщину в такому випадку, значно все складніше, як показує зміст  відповідних норм права, регулюючих дані відносини, порядок їх застосування та відповідна діюча  судова практика.  

Тобто, вбачається  протиріччя між діючими нормами права, усталеною судовою практикою та логікою.   

Цивільним кодексом України визначено п’ять черг спадкоємців за законом, які отримують право на успадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців  попередньої черги.

Відповідно до Цивільного кодексу України, у першу чергу  право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за час життя спадкодавця та народжені після його смерті, також той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Цивільний кодекс України не відокремлює  поняття подружжя або в законному, або в цивільному шлюбі.

Отже логіка  підказує, що якщо на час виникнення питання стосовно набуття права на спадкування, один із подружжя в цивільному шлюбі  який його пережив, звертається з позовною заявою до суду про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу  з метою отримати право на спадкування за законом  в якості подружжя,  логічно він повинен бути віднесений до спадкоємця першої черги  тому, що під час цивільного шлюбу подружжям могло бути спільно придбане  майно. Тому, що в офіційному шлюбі, один із подружжя, не зважаючи на те, що наприклад  прожив з померлим незначний період часу(наприклад 2-3 місяці) і  не приймав участі в придбанні спадкової маси,  обов’язково  набуває права першої черги.

ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ, в своїй постанові за № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»,  з метою забезпечення  однакового  застосування  законодавства про спадкування, надав судам роз’яснення,  відносно того, що в випадку встановлення факту проживання однією сім’єю,  чоловіка та жінки без шлюбу, подружжя слід визнавати спадкоємцем четвертої черги. Тобто подружжя зрівняли з особами, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини. Переліку осіб четвертої черги не встановлено. В судовій практиці траплялися  випадки, коли цими особами себе називали  близькі друзі.

Це означає, що подружжя зможе отримати спадщину в тому випадку, якщо не буде спадкоємців першої черги(наприклад батьків померлого, дітей від інших шлюбів); - спадкоємців другої черги(рідних братів, сестер, діда, баби як з боку батька так і збоку матері); - спадкоємців третьої черги( рідних дядька та тітки). Якщо наприклад не залишилось живими спадкоємців другої та третьої черги, за правом представлення спадкоємцями є їхні діти, внуки, правнуки, двоюрідні брати, сестри.  

Чим керувалися судді Верховного суду України в 2008 році, надаючи такі роз’яснення, важко сказати.

Якщо проаналізувати усталену судову практику з розгляду таких справ, навіть до цього часу  - 2017 року включно,  рішення суддів першої та апеляційної інстанцій, якими подружжя визнаються спадкоємцями першої черги, Верховним судом скасовуються.

Щоб компенсувати «дискримінацію» відносно подружжя в «цивільному шлюбі», їм була надана можливість, керуючись  ч. 2 ст. 1259 ЦК України фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може, за рішенням суду, одержати право на спадкування разом зі спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані. Якщо такий факт буде доведено, судом може бути надано право на спадкування разом з спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування.

Звертаю увагу, що безпорадний стан необхідно доказувати, відповідними записами в медичних документах.  Доводити такий факт в суді  тільки поясненнями свідків, своїми поясненнями буде недостатньо, якщо у вас буде  відповідач- спадкоємець попередніх черг(першої, другої, третьої) та який буде заперечувати ваше право на спадщину, навіть якщо ви прожили зі своїм подружжя в цивільному шлюбі і десять і двадцять років.

За відповідними консультаціями з вищевказаних питань громадяни можуть звертатися до відділу Біляївське бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Біляївка, вул. Кіпенко, 6 каб.1 (будівля РАЦС) або за телефонами (04852) 2-17-79, (04852) 2-12-22.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.