16.09.2019

Урядовий проект “Муніципальна няня”. Відповіді на найпоширеніші питання

2019 рік став знаковим для тих жінок, у яких є діти віком до трьох років. Справа в тому, що 30 січня 2019 року Кабінет міністрів України затвердив Постанову “Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” № 68 від 30 січня 2019 року.

            В цій Постанові зазначається, що крім щомісячних 860 гривень виплат на дитину до досягнення нею трирічного віку, сім’я зможе безповоротно щомісяця отримувати ще 1699 гривень на відшкодування послуги няні – незалежно від того виходить мама на роботу чи залишається у декретній відпустці. Вона може укласти договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років з муніципальною нянею та отримати додаткову допомогу на дитину. Про це повідомляє «Інформаційний вісник уряду» (https://www.kmu.gov.ua).

            Сума виплат корелюється з прожитковим мінімумом для дитини до 6 років, який зараз становить 1699 гривень, а в грудні буде вже 1779 гривень. Відповідно до пункту 22 Постанови “Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” № 68 від 30 січня 2019 року, компенсація за послуги няні не скасовує декретні виплати, відпустку для догляду за дитиною та інші гарантії, а також компенсація послуги "муніципальна няня" не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства.

            Але є й ті, хто не зможе скористатися послугою “муніципальна няня” та отримати компенсацію послуг няні, а саме сім’ї, які є батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу та прийомні батьки, якщо вони вже отримують грошову допомогу від держави. Це зазначається у пункті 5 Постанови “Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” № 68 від 30 січня 2019 року.

            Окрім додаткової грошової допомоги молодим сім’ям, цей Урядовий проект надає можливість створення додаткових робочих місць для юридичної особи, а також можливість реалізації себе для громадян, які мають бажання та можливість займатися саме цим видом послуг. Для того щоб мати можливість надавати даний вид послуг треба:

-           юридична особа має зареєструвати, в відповідному центрі обслуговування платників податків Державної фіскальної служби, свою діяльність за КВЕД 78.20, КВЕД 85.10;

-           фізична особа має зареєструвати приватну підприємницьку діяльність (ФОП) в відповідному центрі обслуговування платників податків Державної фіскальної служби та обрати вид діяльності за КВЕД 97.00, КВЕД 88.91.

            Це є гарною новиною і для деяких родичів дитини, а саме для бабусі або дідуся, які бажають самостійно доглядати за своєю онукою або своїм онуком, або ж їм не вистачає страхового стажу до пенсії. Немає обмежень щодо родинних зв’язків між “муніципальною нянею” та дитиною, яку доглядають. Потрібно лише зареєструватися або фізичною особою підприємцем або юридичною особою, яка надає послуги по догляду за дітьми до 3-х років.

            Найняти муніципальну няню та укласти з нею договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років має право не лише мати, а й батько або опікун дитини до трьох років. Коли Ви вже обрали няню для своєї дитини, Вам необхідно укласти з нею договір в письмовій формі, який не потребує нотаріального завірення.

            Для отримання виплати на відшкодування послуги няні Вам потрібно, в місячний термін з дня укладення договору, подати до відповідного Управління соціального захисту населення заяву про надання компенсації послуги “муніципальна няня”, заяву про перерахування коштів для компенсації послуги “муніципальна няня” із зазначенням рахунка в установі банку, копію договору укладеного між Вами та нянею, документи, що підтверджують оплату послуг няні (виписка з банківського рахунку, розрахункова квитанція тощо), а також копію свідоцтва про народження дитини, копію сторінок паспорту отримувача компенсації послуги “муніципальна няня”, копію документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги “муніципальна няня” та копію рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).

            Якщо у сім’ї двоє маленьких дітей і одна няня, тоді батьки мають право оформити два договори з однією нянею і отримувати компенсацію на кожну дитину в розмірі 1699 гривень. А коли сім’я наймає няню не на повний робочий день, то особа, яка надає послуги “муніципальної няні”, має можливість оформити два договори з різними сім’ями – одній допомагати в першій половині дня, іншій – в другій.

            У разі виникнення питань звертайтесь до відділу “Біляївське бюро правової допомоги” Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: Одеська область, місто Біляївка, вулиця Кіпенко, 6, каб. 1 (будівля РАЦС) або за телефоном (04852) 2-12-22.

            Якщо Ваші права порушують, дзвоніть на номер “гарячої лінії” цілодобово та безкоштовно 0 (800) 213 103, отримуйте первинну правову допомогу та дізнайтесь про адреси найближчих центрів/бюро безоплатної правової допомоги.