18.07.2019

Відповідальним батькам — урядова підтримка. Податкова знижка на розвиток дитини

Кожен із нас пам'ятає ту мить, коли почули: „Вітаємо, Ви стали батьками!".

З того моменту ми прагнемо виростити свою дитину щасливою.

„Разом із статусом батьківства громадяни, які народжують дітей, набувають як права, так і обов'язки та відповідальність за виховання та розвиток дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток."

Верховна Рада України ухвалила законодавчі акти, які вводять систему санкцій і стимулів для батьків у питанні матеріального забезпечення своїх дітей.

Важливо, що норми прийнятих законів передбачають не лише посилення відповідальності батьків за несплату аліментів чи збільшення сум, які повинні витрачатися на дітей. Законодавчі нововведення спрямовані саме на розвиток дитини шляхом стимулювання додаткових витрат на її навчання, творчість і дозвілля.

Одним із центральних елементів такого заохочення є податкові пільги для батьків, які вкладають кошти, насамперед, у навчання своїх нащадків. Так, Закон «Про внесення змін до статей 165 та 166 Податкового кодексу України» суттєво розширює сферу застосування податкової знижки. Попередня редакція вказаних статей закріплювала право на податкову знижку тільки щодо витрат на середню професійну та вищу освіту. Водночас тепер можна буде повернути і частину витраченої суми на дошкільну, позашкільну та середню загальну освіту.

Інакше кажучи, батьки отримають можливість компенсувати частину коштів, які вони витрачають на дитячий садок, спортивну чи музичну школу, спеціалізовану школу, наприклад, з поглибленим вивченням іноземних мов тощо.

 

Оформити податкову знижку може сам студент (якщо він має офіційний заробіток з якого сплачує податки) або його член сім’ї першого ступеня спорідненості (мати, батько, дружина/чоловік).

Особа, що хоче отримати виплату повинна відповідати наступним критеріям:

  • ·мати громадянство України та ІПН (ідентифікаційний код);
  • ·не бути приватним підприємцем;
  • ·розмір річної заробітної плати повинен бути вище суми податкової знижки (враховується заробітна плата із вирахуваннями ЄСВ, обов’язкових страхових Накопичувального фонду та до недержавного пенсійного фонду);
  • ·оформити знижку необхідно до кінця податкового року, наступного за звітним. Наприклад, у 2019 році податкова знижка буде враховувати витрати понесені на навчання в 2018 році, а в 2020 році за 2019 рік.

Відшкодування розповсюджуються лише на послуги вітчизняних вищих навчальних закладів та не враховує оплату додаткових курсів чи навчання на військовій кафедрі.

Розмір податкової знижки складе 18 % від вартості навчання. Під час розрахунку відшкодування враховуються фактичні витрати понесені в звітному році (до 2018 року повертались кошти лише за ті семестри, що входили до поточного року, наприклад, 4 місяці навчання у 2018 році вносились до декларації на 2018 рік, тоді інші відображалися б у декларації на 2019 рік).

Сума податкової знижки не повинна перевищувати розмір загального оподаткованого доходу платника податку.

Розглянемо на прикладі, як розраховується податкова знижка на навчання.

Ваша заробітна плата за рік становила 66 тис. грн. З неї було стягнено ПДФО в розмірі 18 % (66 000*0,18 = 11 880 грн.). Вартість року навчання склала 32 тис. грн.

Далі проводяться наступні розрахунки:

66 000 – 32 000 = 34 000 грн.

34 000 * 0,18 = 6 120 грн.

11 880 – 6 120 = 5 760 грн. – розмір податкової знижки.

Щоб повернути витрачені кошти необхідно подати наступний перелік документів до Державної фіскальної служби за Вашим місцем реєстрації:

1.Паспорт;

2.ІПН (ідентифікаційний код);

3.Декларацію про майновий стан і доходи;

4.Довідку про заробітну плату (за формою № 3);

5.Копію договору з навчальним закладом;

6.Копії квитанцій (чеків, платіжних доручень) за навчання;

7.Документи, що підтверджують ступінь споріднення (якщо за навчання сплачують батьки, то потрібно надати свідоцтво про народження дитини, якщо на податкову знижку претендує чоловік або дружина – свідоцтво про шлюб);

8.Заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування.

Оформити податкову знижку можливо до 31 грудня року наступного за звітним (мається на увазі, що у 2019 році подаємо документи за 2018 рік).

Згідно статті 179 Податкового кодексу України у разі ухвалення Вам компенсації за навчання, кошти будуть переведенні на Ваш банківський рахунок протягом 60 днів після надходження пакету документів.

У разі виникнення питань звертайтесь до Біляївського бюро правової допомоги за адресою: м. Біляївка, вул. Кіпенко, 6 каб.1 (будівля РАЦС) або телефонами  (04852) 2-12-22.

Якщо ваші права порушують, дзвоніть на номер "гарячої лінії" цілодобово та безкоштовно 0 (800) 213 103, отримуйте первинну правову допомогу та дізнавайтесь про адреси найближчих  центрів/бюро безоплатної правової допомоги.