08.11.2018

Культура – душа народу

Пріоритетними напрямами роботи закладів культури району є: організація змістовного дозвілля молоді, підлітків та дітей; пропаганда здорового способу життя, формування національної свідомості; збереження і відродження звичаїв, традицій та обрядів українського народу; створення умов для самодіяльної художньої творчості, самореалізації підростаючого покоління. Протягом завітного періоду вжиті заходи, спрямовані на підтримку та розвиток існуючої інфраструктури, не допущено закриття або перепрофілювання закладів культури, переведення працівників на неповну зайнятість, забезпечено стовідсоткове фінансування та своєчасна виплата заробітної плати.

У 2018 році відділом проводилась робота по вдосконаленню діяльності закладів культури, активізації освітньої та публічної роботи бібліотечних і музейних закладів, збереження культурних надбань, розвитку традиційної української культури та активна інформаційно-просвітницька по відзначенню державних свят, висвітлення знаменних та пам’ятних дат з історії України, ювілеїв видатних історичних, громадських, культурних діячів.

Арсенал традиційних культурних подій району поповнили цього року заходи народно-релігійного напрямку. У більшості територіальних громад району проведено, Різдвяні щедрівки, колядки, «Господне водохрещя», районний фестиваль «Біляївські вечорниці», Святого Миколая, Троїці.

Особливо запам’ятався фестиваль народної творчості «Масляна», який відбувся у березні на центральній площі міста Білявки. Працівники культури представили глядачам та учасникам заходу імпровізовані павільйони біля яких, гостей пригощали смачними млинцями та солодощами. З усіх куточків площі лунали веселі пісні у виконанні найкращих колективів району. Працівники культури вміло поєднали народні і релігійні традиції з новими формами культосвітньої роботи. Такі заходи перш за все спрямовані на відродження національної культурної спадщини, пропаганду кращих зразків національного мистецтва, активізації громадської активності.

Не залишили культпрацівнки без уваги державні свята, до Дня Соборності України, щорічний фестиваль воєнно-патріотичної  пісні, до Дня пам’яті воїнів-інтернаціоналістів, воїнам «Небесної сотні», до 30-річчя Чорнобильської трагедії, жертвам політичних репресій,  до Дня скорботи та вшанування пам’яті загиблих в роки  другої Світової війни. Вдруге у районному Будинку культури підготовлені заходи до Великодня. Відбулась виставка писанок  майстрині Блиновоїі та картин місцевої художниці Марії Василевської та  майстер-клас по  розпису писанок.

Одією з яскравих подій у культурному житті Біляївщини став 8 традиційний  дитячий  районний фестиваль  хореографічного мистецтва «Танцювальний олімп»,  присвячений Міжнародному Дню захисту дітей. У фестивалі прийняли участь   20 кращих танцювальних колективів  району. Журі конкурсу відзначило ріст виконавської майстерності, яскраві костюми та різноманітний репертуар. Переможці  та учасники отримали цінні подарунки та солодощі. Змістовним та виховним   став тематичний захід до Дня матері на який були запрошені багатодітні сім’ї з усього району. Їх вітали керівники району, депутати районної ради та вручили Подяки і  цінні подарунки, аматори подарували учасникам заходу пісні  та танці. А всі присутні у залі стоячи, гучними оплесками вітали матерів-героїнь.

У липня в селі Маяки Біляївського району проведено таємниче прадавнє дійство «Івана Купала». В заході проводилися виступи аматорських колективів громади та району, автентичних фольклорних гуртків (майстерні таїнства вінкоплетіння та магічне ворожіння). Відбулася театралізована обрядова містерія «Квітка долі»; стрибки через велике купальське багаття; традиційні народні розваги; дівочій купальський обряд; хороводи, ігри; шоу Великого огню.

У серпні місяці поточного року в районному Будинку культури  проведено святковий концерт до Дня Незалежності України. В концертній програмі приймали участь кращі творчі колективи району Під час святкового заходу у  фойє районного Будинку культури  було розгорнуто виставку стендів з розповідями про  найвидатніші досягнення  і  здобутки  у селах, сільських радах району, про  найшанованіших  місцевих людей.

У районі продовжують функціонувати аматорські колективи, що носять почесне звання “народний” та “зразковий” їх 14, вдосконалюючи свою майстерність вони є справжніми школами мистецтв для сільських аматорських колективів. „Фаетон” – хореографічний ансамбль, „Полянка”- ансамбль народних інструментів ,„Улыбка” - дитячий вокальний ансамбль “Тоніка” жіночий вокальне тріо Великодальницького сільського Будинку культури . “Від серця до серця” - вокальний жіночий, ансамбль та „Глорія” - ансамбль естрадно-спортивного танцю районного Будинку культури, „Україночка” - жіночий вокальний ансамбль Вигодянського сільського Будинку культури, „Берегиня” - жіночий вокальний ансамбль Августівського сільського Будинку культури, „Калинонька” - жіночий вокальний ансамбль Дачненьського сільського клубу „Рандеву”- шоу-балет та хор “Барви” Дачненьського Будинку культури, „Юність” – духовий оркестр села Троїцьке, „Акварель” – хореографічна студія і “Рассвет” жіночий вокальний ансамбль Граденицького Будинку культури.

Протягом звітного періоду кращі аматорські колективи району стали учасниками та переможцями Міжнародних, Всеукраїнських, обласних фестивалів-конкурсів, а саме: Вигодянського сільського Будинку культури: вокальне тріо «Вигодяночка», дует «Журавка» та солістка – Ганна Непомняща прийняли участь у VII Всеукраїнському фестивалі народної творчості «Червона калина» в м. Кривий Ріг та міжнародному фестивалі творчих досягнень «Чайка» в м. Одеса; танцювальний колектив «Імпельс» Дачненського СБК та солісти – Рожок Іван, Зготько Катерина, Гаєва Кіра, Рожок Ангеліна прийняли участь в міжнародному фестивалі-конкурсі «Місто Лева» м. Львів  та стали лауреати 2 премії; танцювальний колектив «Запалюючі зірки» Дачнянського СК прийняв участь в фестивалі-конкурсі сюжетної хореографії та вокальної творчості; вокалісти Дачнянського СК прийняли участь в VI фестивалі–конкурсі творчих колективів «Дюк-шоу»; «народний» хор «Барви» Дачненського СБК прийняв участь в XXIII міжнародному конкурсі хорового мистецтва «Південна пальміра», у номінації «мішані народні хори» зайняли 2 місце.

Танцювальний колектив «Імпульс» Дачненського СБК прийняв участь у ІІ всеукраїнському фестивалі-конкурсі мистецтв «Таланти Карпат» в м. Буковель та нагороджені диплом лауреат 2 премії вікова категорія 11-13 років та дипломом лауреат 3 премії вікова категорія 8-10 років (керівник Шумко О.Ю.). Танцювальний колектив «Сяйво» Троїцького СК прийняв  участь у Всеукраїнському танцювальному фестивалі у м. Умань (керівник Мирончук І.М.). Клуб естрадно-спортивної хореографії «Імперія» РБК м. Біляївка прийняв участь у змагання по спортивній аеробіці в  м. Львів та  зайняли: середня група - 3 перших місця і отримали 3 золоті медалі, старша - 1 місце і золоту медаль (керівник Журавльова О.І.).

Хореографічний колектив «Актив» клуба села Радісне (керівник Кісілюк Тетяна Миколаївна) та учасники вокальної студії клуба села Радісне(керівник Фещук Анна) з 25 червня по 02 липня2018 року прийняли участь у ХІІ Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв «Веселка зірок» в Болгарії отримали дипломи першого та другого ступеню; хореографічний колектив «Актив» клубу селища Радісне з 22 липня по 30 липня 2018 року прийняв участь у Арт-фесті «Зоряні діти» до Дня Незалежності України у місті Одесі та отримав диплом третього ступеню; танцювальний колектив «Літл-старс» Біляївського районного Будинку культури (керівник Данильченко Катерина Леонідівна) з 04 липня по 09 липня 2018 року прийняв участь в Міжнародному фестивалі–конкурсі «Морський бриз» с. Рибаківка Миколаївської області, отримали диплом першого та другого ступеню; хореографічний колектив «Фаетон» Великодальницького сільського Будинку культури ІІІ кварталу (керівник Наумова Анна Валеріївна) з 12 липня по 17 липня прийняли участь у Міжнародному фестивалі «Карпатське літо» в м. Буковель, отримали диплом першого ступеню; танцювальний колектив «Інтуїція» Великодальницького сільського клубу 4 кварталу 18 серпня 2018 року прийняли участь у фестивалі  «Сусіди» в м. Одеса – Рів’єра; танцювальний колектив «Джокер»  Ковалівського сільського клубу (керівник Передеренко Катерина  Юріївна) з 21 червня по      01 липня 2018 року  прийняв участь у Міжнародному  фестивалі «Зоряні діти» м. Варна Болгарія  де отримали диплом першого ступеню. До Дня Незалежності України танцювальний колектив «Джокер» також прийняв участь 24 серпня 2018 року у Всеукраїнському фестивалі «Зоряні діти» в м. Одеса та отримали диплом  другого ступеню та сертифікат на поїздку в Грецію у 2019 році; «народний» вокальний ансамбль «Від серця до серця»  Біляївського районного Будинку культури 10 серпня 2018 року прийняв участь у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі української народної пісні ім. Ю.Штельмаха  «Серпневий заспів -2018» у м. Чорноморск, нагороджений дипломом за участь у фестивалі.

Українська культура, одна з небагатьох, яка змогла вистояти під могутнім натиском чужих агресивних впливів, зберегти свою самобутність і первозданну чистоту.

Ви  ж дорогі колеги є її носіями у суспільстві, своєю творчою працею даруєте людям радість, наповнюєте їх душі світлим почуттям, навчаєте розуміти прекрасне, любити свій край, свою пісню, танець свого народу, знати історію та традиції, і мати від цього величезне задоволення.

В день професійного свята бажаю Вам міцного здоров’я й життєвих сил, радісних подій і звершень, бадьорості духу й краси! Нехай у закладах культури  буде стабільність та процвітання, в колі  колег – підтримка та розуміння в родині – любов та повага. Хай Ваша фаховість, оптимізм, творчий неспокій й надалі сприятимуть розбудові сучасної культури на тернах Біляївщини.

 

 Начальник відділу культури

Райдержадміністрації  Гапоненко Л.Ф.