Лептоспіроз поряд з нами

Лептоспіроз – особливо небезпечна інфекція з важким протіканням, що уражає судини, печінку, інші внутрішні органи. Збудник лептоспірозу може уражати як людину, так і тварин.

На лептоспіроз хворіє велика та дрібна рогата худоба, собаки, кішки, пушні звірі, а також дикі ссавці, зокрема, гризуни. Висока інфікованість лептоспірозом відмічається серед хатніх гризунів – щурів, мишей.

У тварин захворювання може протікати явно з вираженою симптоматикою: відмова від їжі, в’ялість, пригнічення, підвищення температури, блювота, пронос (іноді з кров’ю), болючістю м’язів (проявляється хиткістю ходи, втратою здатності до пересування) кон’юктивіт тощо.

Слід пам’ятати, що у тварин захворювання може протікати і безсимптомно, але при цьому тварина може бути джерелом інфекції для інших. 

Збудник лептоспірозу виділяється з організму хворої тварини з сечею, кров’ю, іншими рідинами. 

У довкіллі збудник лептоспірозу добре зберігається у вологих місцях, воді відкритих водоймищ, колодязів, у вологих продуктах харчування тощо.

Зараження людини відбувається різними шляхами:

- через ушкоджену шкіру;

- через шлунково-кишковий тракт.

Відповідно, можуть реалізовуватись різні механізми інфікування, у яких виступають різноманітні фактори передачі інфекції:

- при контакті з інфікованою водою під час купання, риболовлі, сільськогосподарських робіт на зволожених луках, рисових чеках тощо;

- при вживанні інфікованої води для пиття;

- при вживанні інфікованих продуктів харчування.

Початок захворювання людини найчастіше нагадує грип: підвищення температури, кон’юнктивіт, болі в м’язах. Особливо характерні болі в литкових м’язах та попереку. Пізніше може додаватись жовтяниця, потемніння сечі, зниження кількості сечі.

Лептоспіроз дуже небезпечна хвороба, оскільки вражає печінку та нирки, що може привести до смерті хворого. Тому дуже важливо при появі перших проявів негайно звернутись до лікаря. Тільки вчасно розпочате лікування може зберегти життя.

Для попередження захворювання слід дотримуватись таких правил:

- не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ;

- уникати купання у неперевірених водоймищах. Особливо слід уникати купання у водоймищах із стоячою водою, береги яких зарослі кущами, або які використовуються для водопою сільськогосподарських тварин;

- захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів. Проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях утримання худоби;

- дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за худобою – регулярно мити руки, не вживати їжу, не палити під час роботи.

О.Г. ГУКОВИЧ, лікар-епідеміолог відділу епіднагляду Біляївського міжрайонного управління Держсанепідслужби

в Одеській області.