Про заходи щодо недопущення масових отруть грибами населення району в 2013 р.

                                                                                                    Затверджено рішенням комісії з питань

                                                                           ТЕБ і НЕС райдержадміністрації

                                                                           Протокол №            від                  2013р.

 

 

 

 

ПЛАН

Заходів щодо профілактики отруєння грибами населення

Біляївського району у 2013 році.

 

П/П

Назва заходів

Виконавець

Термін виконання

1.

Категорично заборонити продаж на ринках та торгівельній мережі варених, маринованих грибів, грибної ікри, грибних солянок, салатів та інших продуктів з подрібнених грибів, грибних консервів домашнього виготовлення.

Директори ринків по реалізації сільскогосподарсь - кої продукції

Постійно на протязі року

2.

Здійснювати реалізацію консервованих грибів промислового виробництва в торгівельній мережі, підприємствах громадського харчування тільки при наявності документів, які засвідчують їх якість та безпеку.

Директори ринків по реалізації сільскогосподарсь - кої продукції, керівники торгівельних підприємств всіх форм власності

Постійно на протязі року

3.

Забезпечити посилення контролю контролю лабораторіям ветеринарної – санітарної експертизи грибів, які надходять у продаж а також здійснювати дійовий контроль  за дотриманням ветеринарно – санітарних умов при їх продажу

Управління державної ветеринарної медицини в Біляївському районі

Постійно

4.

Посилити державний санітарний нагляд за виконанням «Санітарних правил по заготовленню, переробці та продажу грибів» №2408 - 81

Державна санітарно – епідеміологічна служба Біляївського району

Постійно

5.

Активізувати санітарно – освітню та роз’яснювальну роботу серед населення з питань профілактики грибних отруєнь через засоби масової інформації (радіо, преса), в місцях масового зосередження людей на автовокзалах на ринках.

Управління охорони здоров’я  Біляївського району,

Біляївське районне управління Держсанепідслужби в Одеській області

На протязі року

6.

Проаналізувати форми і методи санітарно просвітньої роботи, що проводиться, їх адекватність і спрямованість вжити заходи щодо підвищення їх ефективності. Замінити рекомендаційні форми проведення роз’яснювальної роботи  на більш жорсткі  застережливі та забороняючі.

Управління охорони здоров’я  Біляївського району,

Біляївське районне управління Держсанепідслужби в Одеській області

 

7.

У разі загострення ситуації з отруєннями грибами та набуття їх масового характеру, організувати подвірні обходи  населення з проведенням роз’яснювальної роботи.

Управління охорони здоров’я  Біляївського району,

Біляївське районне управління Держсанепідслужби в Одеській області

На протязі року

8.

Проводити тематичні заняття  та диктанти з питань профілактики отруєнь грибами, дикорослими рослинами.

РВО

На початок та кінці року

 

 

 

 

Пом.лікаря-гігієніста                                              А.С.Данільцева

 

 

 

 

 

 

Біляївська районна державна адміністрація

 

Комісія з питань техногенно – екологічної безпеки

Та надзвичайних ситуацій.

Подання

"Про заходи щодо недопущення масових отруєнь грибами 

населення у 2013 році"

 

Отруєння грибами залишається однією з актуальних проблем, як у медичному, так і в соціальному аспектах сучасного суспільства.

В Україні зустрічається близько 80 видів потенційно небезпечних для здоров'я грибів, з них 10-15 становлять реальну небезпеку для життя. Отрута окремих видів цих ибів настільки небезпечна, що одне плодове тіло (наприклад, блідої поганки, павутинника) може призвести до отруєння зі смертельними наслідками декількох людей. Найчастіше (до 95 %) смертельні випадки пов'язані з помилковим вживанням, замість їстивних та умовно ,'їстивних грибів, блідої поганки. Незважаючи на постійне інформування населення про те, як визначати бліду поганку, продовжують фіксуватися випадки її помилкового вживання. Це пов'язане з тим, що поганка може змінювати свої характерні особливості в залежності від умов навколишнього середовища.

Україна відноситься до країн, в яких вживання дикорослих грибів є традиційним. В той же час, збирання дикорослих грибів відноситься до традицій підвищеного ризику. Найбільш небезпечна ця традиція у країнах, де значна частина населення внаслідок урбанізації втратила навики збирання грибів, але зберегла традиції їх вживання. До таких країн відноситься і Україна. Що ж стосується втрати навиків збирання грибів на території України, то особливо це явище торкнулось населення великих міст та жителів півдня і південного заходу, тобто степової та частково, лісостепової зон України. До цього слід додати, що у зв'язку зі складною соціально-економічною ситуацією, яка склалась на даний час в Україні, населення почало широко вживати дикорослі гриби для покращення свого харчового стану. Певне значення також має і погіршення екології, що обумовило наявність у грибах підвищеного вмісту токсичних елементів, пестицидів, а в північних регіонах - і радіонуклідів.

Все це призвело до постійної реєстрації отруєнь грибами як на території України, так і по області. Аналіз отруєнь грибами населення за 2012 рік показав, що по району ситуація дещо стабілізується, і кількість грибних отруєнь, в порівнянні з минулими роками, зменшується. Протягом   2008 року по району зареєстровано   2 випадки отруєння грибами з 5 потерпілими, 2009 р. - 1 випадок з 3 потерпілими, 2010 році - 1 випадок з 1 потерпілим, 2012 році - 1 випадок з 1 потерпілим.

В поточному році зареєстровано 4 випадки з 4 потерпілими. Всі випадки отруєнь пов'язані з вживанням в їжу невідомих свіжих грибів зібраних в лісосмугах.

З метою попередження грибних отруєнь серед населення та на виконання ст.40 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні".

Заходи щодо недопущення масових отруєнь грибами населення області у 2013 році, по держсанепідслужбі видані відповідні розпорядчі документи, заходами яких забороняється продаж на ринках та в торгівельній мережі варених, маринованих грибів, грибної ікри, грибних солянок, салатів та інших продуктів з подрібнених грибів, грибних консервів домашнього виготовлення.

В районі створені бригади фахівців санепідслужби, представників міліції та державної ветеринарної медицини, які проводять рейдові перевірки місць стихійної торгівлі продуктами харчування, силами міліції здійснюються заходи по припиненню торгівлі в невстановлених місцях.

Крім того, фахівці держсанепідслужби   проводять обстеження ринків, в ході яких перевіряють умови реалізації грибів та наявність документів, які посвідчують їх якість.

На сьогодні одним із найбільш дійових важелів профілактики грибних отруєнь є широка санітарно-просвітня робота. Фахівцями держсанепідслужби з питань профілактики отруєнь грибами проводяться бесіди серед населення і на харчових об'єктах. Підготовлена стаття по профілактиці отруєнь грибами в районну газету.

Слід підкреслити, що найкращі результати були отримані за рахунок інформованості населення про необхідність щонайшвидшої госпіталізації потерпілих при виникненні перших симптомів отруєнь грибами. Якщо заклики до не збирання дикорослих грибів виявились малоефективними, то розуміння населенням необхідності швидкої госпіталізації дало свої позитивні результати. Тому пропаганда повинна бути направлена насамперед, на те, щоб прискорити госпіталізацію потерпілих.

З цією метою, пропоную розглянути та прийняти проект Рішення Комісії з питань ТЕБ та НС "«Про заходи щодо недопущення масових отруєнь грибами населення району у 2013-2014 році" та "План заходів щодо недопущення масових отруєнь грибами населення району у 2013-2014 р.".

 

 

Начальник  Біляївського районного управління,

головний державний санітарний лікар

Біляївського району                                                                                                                          А.В.Молокова

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біляївська районна державна адміністрація

КОМІСІЯ З ПИТАНЬ ТЕХНОГЕННО-ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ТА НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

 

 

РІШЕННЯ № _

від           2013 р.

"Про заходи щодо недопущення масових отруть грибами населення району в 2013 р."

Аналізуючи ситуацію в районі по контролю за недопущенням масових отруєнь грибами в 2013 році, виявлено ряд недоліків.

Сільськими радами, адміністраціями ринків не створені на місцях умови для реалізації швидкопсуючих продуктів харчування, в тому числі грибів. Немає необхідних умов для контролю за ними, а також необхідних документів, які підтверджують їх якість.

Не ліквідовані місця стихійної торгівлі грибами в неустановлених місцях, які утворюють небезпечність для населення, яке купує не їстивні гриби та виникають отруєння.

З метою недопущення отруєнь грибами комісія

вирішила:

1.  Утвердити "План заходів по профілактиці отруєнь грибами населення району в 2013 році", (додається).

2.  Районному управлінню внутрішніх справ провести заходи по недопущенню стихійної торгівлі грибами та іншими продуктами харчування в неустановлених місцях.

Строк - терміново

3.           Адміністрації ринків в с.Маяки, В.Дальник, Василівка, Троїцьке,
Яськи, Градениці, Біляївській міській Раді, головам сільських Рад:
забезпечити здійснення необхідних умов для реалізації грибів,
контролю за наявністю необхідних документів, які підтверджують
ЇХ ЯКІСТЬ.

Строк - терміново

4.  Директорам ринків, управлінню державної ветеринарної медицини району (Вожеловському В.Л.), головному лікарю Біляївського району (Маковецькому B.C.), державній санітарній службі району (Молоковій А.В.) забезпечити обов'язкове виконання «Плану заходів по профілактиці отруєнь грибами в Біляївському районі в 2013 році).

5.  Контроль за виконанням рішення покладається на заступника голови комісії.

 

 

 

ГОЛОВА КОМІСІЇ                                                                                                                                  О.В.Іваницький

 

СЕКРЕТАР КОМІСІЇ                                                                                                                              В.В. Паладійчук