Профілактика грипу

Грип є поширеним гострим респіраторним захворюванням, особливість якого полягає у швидкому розповсюдженні.Грип продовжує бути світовою медичною проблемою і актуальність її з кожним роком зростає. Грипозна інфекція поширена всюди, вірус постійно циркулює серед населення. За даними Всесвітньої організації охорони ( ВООЗ ) щорічно у світі в період грипозних епідемій хворіють від 3 до 5 млн. людей. Епідемії грипу завдають економічних збитків. Це зумовлено не тільки витратами на ліки та госпіталізацію, а й, значною мірою, втратою робочих днів.Український центр грипу та гострих респіраторно-вірусних інфекцій МОЗ проаналізував ситуацію минулого сезону грипу  і дійшов висновку , що  з жовтня 2012 по травень 2013 на грип та ГРВІ захворіло 6198877 осіб, що на 11% вище ніж за  попередній епідсезон. Рівень захворюваності не перевищував середній багаторічний  показник. Превалювала захворюваність  серед дитячого населення. За  епідсезон 2012-2013 рр. перехворіло 13,6% населення України, дітей 51%. В структурі дитячого населення найбільш уразливою була вікова група до 4 років. Зареєстровано  у нашому районі у минулий епідсезон 1 летальний випадок, лабораторно підтверджений як грип, культура направлялась на ідентифікацію до лабораторії Центральної СЕС Міністерства охорони здоров’я.

        За інформацією ВООЗ в епідемічний сезон 2013-2014 рр. прогнозується домінування вірусу грипу Н1N1 (Каліфорнія) при  одночасній циркуляції вірусів А та В. Усі зазначені штами ввійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу на сезон 2013-2014 років як такі, що рекомендовані Всемирною організацією охорони здоров’я.

Епідемії грипу реєструються кожен рік у холодний час року і вражають до 15% населення світу.Грип та ГРВІ складають 95% усіх інфекційних захворювань у світі. Щорічно на зеленій кулі хворіють ГРВІ до 500 млн. осіб, з них 2 млн. вмирають.

        Грип – гостра повітряно-крапельна інфекція верхніх дихальних шляхів, яка  проявляється у вигляді епідемій різної інтенсивності і важкості. Захворювання починається раптово, різким підвищенням температури, ломотою у м’язах і суглобах, ураженням верхніх дихальних шляхів.Вірус грипу дуже легко передається. Самий поширений шлях передачі інфекції повітряно-крапельний. Також    можливий і побутовий шлях передачі, наприклад  через предмети обігу.Інкубаційний період, як правило,  продовжується 2-5 днів. Якщо грип проходить  без ускладнень, лихоманячий період продовжується 2-4 дні,  хвороба  проходе на протязі 5-10 днів. Після грипу  на протязі 2-3 тижнів  може зберігатися  явища постінфекційної астенії: слабкість, головна біль, роздратованість, безсонниця.Вірус грипу  поражає всі вікові групи. Найбільш тяжко хворіють люди похилого віку,  які страждають хронічними захворюваннями серцево-судиної системи, хронічними захворюванням легенів, хворі цукровим діабетом, хронічним захворюванням нирок та крові, вагітні.Грип небезпечний  своїми ускладненнями, такими як  міокардит, пневмонія, отит, гайморит, менінгіт, енцефаліт та інші.

        Головними методом профілактики грипу є вакцинація. Починаючи з XVIII сторіччя вакцинація є найбільш ефективним методом профілактики інфекційних хвороб. У багатьох країнах широко застосовують вакцинацію як основний інструмент профілактичної медицини. Вона знижує рівень захворюваності в 1,4 – 1,7 раз, зменшує тяжкість перебігу хвороби, запобігає розвитку ускладнень та знижує кількість летальних випадків.  Проводити профілактичні щеплення проти грипу краще до початку епідемічного періоду (жовтень-листопад). Вакцини проти грипу щорічно обновляються. Щеплення проти грипу в епідсезон 20132014 рр. в Україні буде проводитися слідуючими вакцинами з оновленим штамовим складом:

  1. Інфлувак (Нідерланди).
  2. Флюарикс (Німеччина)
  3. Ваксі грип (Франція)
  4. Ваксігрип (Україна).

Після проведення щеплення імунітет формується на протязі 7 – 14 днів та зберігається на рік. При повторних вакцинаціях ефективність збільшується. Це зв’язано з тим, що поява антитіл – захисних противовіруснихбільків – у раніше вакцинованих людей протікає скоріше. Щорічно щеплюються проти грипу медичні працівники району, що дає добрі результати. Захворюваність на грип та ГРВІ серед медичних працівників знижується кожен рік. Тому вже зараз подбайте про своє здоровя та не зволікайте щепленнями проти грипу. Проводити щеплення треба в умовах лікувального закладу. Якщо ви придбали вакцину, то необхідно звернутись до щеплю вального кабінету для проведення вакцинації.

Щоб не захворіти в період підйому захворювання на ГРВІ пам’ятайте слідуюче:

-        Уникайте контакту з особами що мають прояви респіраторні інфекції.

-        Не відвідуйте місця масового скупчення людей

-        Часто провітрюйте приміщення

-        Не забувайте найчастіше мити руки

-        Уникайте переохолодження

А якщо Ви вже захворіли, то залишайтеся вдома і обов’язково викликайте лікаря. Якщо в сім ї є хворий на грип, то необхідно: ізолювати його в окрему кімнату; обмежити доступ до хворого членів родини; під час спілкування з хворим необхідно надягати маску, яку потрібно змінювати кожні 4 години; після спілкування з хворим на грип необхідно ретельно вимити руки з милом; у хворого на грип повинен бути окремий посуд, рушник; як найчастіше провітрюйте приміщення

Неприпустима поява хворих у громадському транспорті, у дитячих колективах та інших місцях масового перебування людей. Не треба забувати про народні засоби профілактики та лікування грипу та ГРВІ. Включайте у свій раціон цитрусові, журавлину, цибулю та часник, фітонциди, які згубно діють на віруси. У випадку захворювання обов’язково звертайтесь до лікаря, не займайтесь самолікуванням!

 

Начальник відділу епіднагляду

Біляївського районного управління

Держсанепідслужби в Одеській області                                                                                  Євтух Т.Б.