Сказ

Сказ -  одне з найстрашніших і на жаль невиліковних інфекційних захворювань.За останні роки епідемічна ситуація  зі сказу в Україні зареєстровано 3 випадки захворювань людей на сказ (Київська,  Харківська та Донецька область – усі дорослі). Всього за останні 11 років зареєстровано 32 випадки захворювання людей на сказ у 15 областях.Джерелами збудника сказу для захворілих людей у 40,8% були коти, у 34,4 % - собаки, у 17,1 – лисиці, в одному випадку – кожен, у трьох випадках – невідомі тварини.

В Одеської області останній випадок захворюваності на сказ у людини реєструвався у 2001 році.У вересня поточного року було зареєстровано випадок захворюваності  сказом людини на території Біляївського району. Постраждала жінка ,1965 р.н., мешкала у с. В.Дальник (приватна ферма). Діагноз: «Сказ» був підтверджений патологічно та гістологічно у вірусологічної лабораторії КЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворювань МОЗ України».За результатом епідемічного розслідування встановлено, що на початку   липня поточного року потерпіла отримала подряпини  обличчя  від лисеня, яке забігло до людського помешкання. Лисеня було вбите співмешканцем Б. Труп тварини закопано за територією ферми.За медичною допомогою з приводу пошкоджень постраждала  не зверталась, самостійно провела обробку рани.

Захворювання почалось 07.09.14 р. з високою температурою до 39 С, головною болю, судом, з’явилась неадекватна поведінка, сильна збудженість. Хвора звернулась за медичною допомогою, госпіталізована в інфекційну лікарню м. Одеса, на основі клініко-епідемічних даних встановлено діагноз «Сказ», 13.09.14 р. хвора померла.

Специфічної терапії від захворювання на сказ не існує у всьому світі. Випадків одужання людей від сказу не зареєстровано.

Сказ – захворювання смертельне, що визначає його соціальну важливість. Провідним заходом профілактики сказу є термінове звернення за медичною допомогою у територіальний лікувально-профілактичний заклад та проведення профілактичних щеплень. Необхідно чітко дотримуватись вказаної лікарем-травматологом схеми імунізації, обов’язково з’являтись в кабінет антирабічних щеплень на 3-й,7,14,30,90-й дні після першого щеплення.Забороняється вживання будь-яких спиртних напоїв протягом усього курсу щеплень і 6 місяців після його закінчення. Слід уникнути під час проведення щеплень перевтомлення, переохолодження, перегріву, нервових стресів.

Постійна напружена епізоотична ситуація зі сказу в районі погрожує виникненню захворювань серед людей.Ця загроза є реальною на тля зростання значеної кількості безпритульних тварин, недотримання домашніх тварин їх власниками.Щоб не заразитися сказом оберігайтеся укусу і попадання на шкіру слини від тварин. Не підбирайте бродячих собак, кішок і диких тварин, особливо лисиць, так як вони навіть здорові на вигляд можуть вже хворіти на сказ. У разі укусу домашньою твариною, слід з’ясувати ім’я господаря та адресу, так як за твариною треба встановлювати ветеринарний нагляд на 14 діб.

Важливе порада і для мисливців. Основним джерелом збудника сказу в природі в останні десятиліття є лисиця; тож будьте  обережні! Чисельність лисиць останнім часом збільшилась  у 5-6 разів.Пам’ятайте: сказ невиліковний, його можна попередити, якщо своєчасно зробити щеплення. Ефективність щеплень залежить від своєчасного звернення за медичною допомогою.Кожний пропущений день – загроза життю!