Ваше здоров’я - у ваших руках

24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) по всьому світу відзначають День боротьби з туберкульозом. Цього дня 132 років тому, тобто в 1882 року, німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття мікробактерії (збудника) туберкульозу. На даний час ситуація з туберкульозу в Україні залишається складною. В 1995 році була зареєстрована епідемія туберкульозу в Україні, і вона стрімко прогресувала: з 1990 по 2005 роки захворюваність на всі форми туберкульозу збільшилась в 2,6 рази. З 2005 по 2008 роки відмічалась деяка стабілізація епідеміологічних показників. За останні 5 років — захворюваність знизилась з 93,9, на 100 тис. населення у 2008 році, до 60,0 у 2012 році, а у 2013 році відбувся ріст захворюваності на туберкульоз в 1,3 рази.

Туберкульоз - це хронічне інфекційне захворювання, дуже різноманітне за проявами, яке викликається особливими мікробами - мікобактеріями, їх називають ще туберкульозними паличками, або паличками Коха. Туберкульозні палички вражають органи дихання (легені, бронхи, гортань), кишечник, сечостатеві органи, кістки, шкіру тощо. Туберкульоз - соціальна хвороба. Услід за економічною кризою за всіх часів починалась епідемія. Останній спалах захворюваності був у середині XX століття після Другої світової війни. А 1995 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) знову оголосила епідемію туберкульозу у всьому світі. Великого поширення набула ця хвороба і в Україні. Незважаючи на всі заходи, яких вживають для запобігання їй, щогодини туберкульозом заражаються троє жителів нашої країни, щогодини вмирає один хворий, а всього хворіє 1,5% населення. Джерелом інфекції, як правило, є хвора людина, яка виділяє з харкотинням туберкульозні палички. Основний шлях зараження - через повітря, що вдихається. В деяких випадках джерелом зараження може бути некип'ячене мо­локо від ураженої туберкульозом худоби.

Дев'ять симптомів захворювання на туберкульоз ;

1. Кашель упродовж трьох і більше тижнів.

2. Кровохаркання.

3. Біль у грудній клітці.

4. Погіршення апетиту.

5. Зниження маси тіла.

6. Втома і слабість.

7. Лихоманка або субфебрилітет.

8. Потіння вночі.

9. Задуха.

 

При наявності одного або кількох із цих симптомів необхідно пройти флюорографію органів грудної клітки та всебічне обстеження.

При своєчасній діагностиці і правильному лікуванні хворі на туберкульоз одужують. Лікування має проводитись під наглядом лікаря. Особливо важливо звернутися до лікаря на початку захворювання, коли успіх лікування найбільш імовірний. Тому необхідно своєчасно проходити медичні огляди, в тому числі і флюорографію органів грудної клітки, яка фактично, поруч з аналізом харкотиння, є основним методом діагностики туберкульозу легенів.

Важливо проходити обстеження на туберкульоз людям із груп ризику: хворим на діабет, хронічні неспецифічні захво­рювання легенів, імунодефіцити, алкоголізм, наркоманію, виразкову хворобу шлунка. Серед них туберкульоз виявля­ють у 6-7 разів частіше, ніж серед населення загалом.

Слідкуйте за реакцією Манту. На сьогодні цей метод виявлення туберкульозу залишається основним. Пробу Манту необхідно робити щорічно. Позитивна реакція Манту свідчить не про хворобу, а про інфікованість, і не треба їх плутати. Велика папула означає, що в організм потрапили бактерії туберкульозу, і кров та лімфа прореагували виробленням антитіл, які блокують бактерії, щоб вони не розмножувались. Якщо бактерії по­чали розмножуватись уже в організмі, то це означає роз­виток захворювання. Щоб цього не трапилося, дитині для профілактики призначають спеціальні препарати. Найбільш ефективним  профілактичним методом  є щеплення вакциною БЦЖ.Первинну вакцинацію проводять у пологових будинках усім здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя , якщо немає протипоказань, а потім у віці 7 років проводиться ревакцинація.

Обстеження та лікування туберкульозу в Україні безкоштовне. Якщо своєчасно звернутися  і провести повний курс  ефективного лікування (при тому гне перериваючи  курс лікування, коли стан дещо покращиться , чи зловживаючи алкогольними напоями, наркотичними засобами ), то туберкульоз можна вилікувати.

Отже здоровий спосіб життя , санітарна грамотність , повноцінне харчування , відповідальність за своє здоров’я і здоров’я  дітей – це головні гарантії повноцінного суспільства.

 

О.Г. Гукович

Лікар – епідеміолог відділу

Епіднагляду Біляївського

Районного управління

Держсанепідслужби

В Одеській області.