Пенсійна реформа. Що треба зробити

Понад двадцять сім тисяч людей  отримують пенсію по Біляївському району та м.Теплодар. Загальні видатки на виплату пенсії щомісяця в середньому складають майже 37 млн.грн. Для того , щоб виплачувати пенсії кожен роботодавець платить обов’язкові внески в Пенсійний фонд за кожного працюючого.

          Це є  Солідарна пенсійна система - і її суть у тому, що всі нині працюючі сплачують обов’язкові внески в єдиний державний пенсійний фонд, де гроші накопичуються і відразу ж у вигляді пенсій виплачуються тим, хто вже знаходиться у поважному віці. Система непогано функціонувала, доки кількість працюючих була великою, а пенсіонерів – незначною. На сьогоднішній день на 1 працюючого припадає 1,5 пенсіонера. Також на початку 2016 року, в рамках податкової реформи, Україна істотно скоротила ставку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі- ЄСВ) - до 22%. Це повинно було стимулювати вихід бізнесу з тіні, сприяти розвитку великого та середнього бізнесу. Але, на жаль, статистика показує, що роботодавці поки що не поспішають «відбілювати» зарплати найманих працівників і виходити з тіні.

          Потрібні зміни. Так до Верховної Ради внесено проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій» (проект 4608).

В ньому враховано зміни, що сталися в суспільстві за рік із часу подання попереднього проекту, а також пропозиції, що надійшли до проекту від громадськості, фахівців, народних депутатів.

Що чекає українців у разі прийняття цього законопроекту?

Насамперед, нас чекає справді інша, трирівнева, значно краща, сучасніша та більш ефективна пенсійна система, яка дозволить із часом вирішити питання достойного пенсійного забезпечення громадян та стане одним із фактором економічного зростання країни.

        В Солідарній складовій пенсійної системи передбачено повністю ліквідувати спецпенсії. Пенсія всім громадянам, незалежно від того, ким і де вони працювали та який статус мали, із досягненням ними пенсійного віку буде нараховуватися за єдиним законом, за єдиними правилами.

Це стосується і депутатів, і суддів, і прокурорів, і державних службовців, і «простих» працівників Принцип нарахування пенсії в Солідарній системі буде один для всіх: для розрахунку береться заробітна плата, з якої сплачувалися внески до Пенсійного фонду і загальний стаж роботи особи.

         Накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування - другий рівень пенсійної системи – у разі прийняття закону почне діяти із другої половини 2017 року.

Із її запровадженням всім працюючим громадянам, віком до 50 років, за їх вибором в спеціально створеному державному Накопичувальному фонді або в обраному особою недержавному пенсійному фонді (НПФ) будуть відкриті індивідуальні накопичувальні пенсійні рахунки. На ці рахунки щомісячно в обов’язковому порядку будуть надходити гроші, які на користь працюючих громадян сплачуватимуть їх роботодавці: в 2017 році в розмірі 2% від нарахованої працівнику зарплати, із збільшенням щорічно на 1%, до 5% у 2020 і в наступних роках.

Ці гроші із моменту їх зарахування стають приватною власністю громадян із правом їх успадкування. Вони є джерелом для майбутньої (другої) пенсії особи, яку вона отримуватиме із Накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Для надійного збереження та примноження, пенсійні кошти другого рівня будуть інвестуватися в найкращі, строго визначені законом класи активів.

Із введенням в дію другого рівня пенсійної системи громадяни старші 50 років, а точніше, як це сказано в проекті Закону, особи яким залишилось до пенсії 10 і менше років, мають право добровільно за рахунок власних коштів та використовуючи для цього встановлені законом податкові пільги, накопичувати на власну користь гроші на індивідуальному рахунку в пенсійній системі другого рівня.

             Професійна пенсійна система, принципово нова для країни, створюється у складі другого рівня пенсійної системи.

Частині наших співвітчизників доводиться працювати на роботах з шкідливими і важкими умовами праці. Їх робочі місця знаходяться в так званих Списку №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад, зайнятість на яких дає право виходу на пенсію раніше встановленого законом пенсійного віку. Інші працюють в умовах, які теж негативно впливають на здоров’я людини. Це, наприклад, робітники локомотивних бригад, водії міського пасажирського транспорту, робітники, майстри зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, плавсклад морського та річкового флоту, бортпровідники, жінки, які працюють трактористами – машиністами, робітниці текстильних виробництв та інші за переліком робіт і професій, встановлених Урядом, який також дає право виходу на пенсію раніше встановленого пенсійного віку.

Для таких працівників в рамках професійної пенсійної системи, аналогічно того як це робиться для обов’язкової накопичувальної системи, відкриваються індивідуальні професійні пенсійні рахунки.

На ці рахунки роботодавці, в віданні яких знаходяться робочі місця, де працюють згадані категорії працівників, щомісячно в обов’язковому порядку будуть сплачувати певний, встановлений законом платіж у вигляді відсотка до нарахованої працівнику зарплати (від 15% до 7%). Варто зазначити, що роботодавці і сьогодні сплачують такі внески, але не на індивідуальні рахунки громадян, а в «загальний котел» Пенсійного фонду. Відсоток залежить від категорії робочого місця за принципом «чим воно гірше, тим більше роботодавцю треба платити». Таким чином для тих, кого це стосується, створюється третя їх пенсія – із професійної накопичувальної ПС.

Є ще дві категорії громадян, майбутніх учасників цієї системи. Це працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за переліком, затвердженим Урядом, а також державні службовці та особи, прирівняні до них.

Принципи формування професійної складової їх пенсії аналогічні попереднім, єдина відмінність – значно менший відсоток професійного платежу (для держслужбовців – 2,5%). Водночас мотиви, за якими ці категорії внесені до професійної системи – інші.

                 Участь у Накопичувальній Системі  збільшує зацікавленість працівника у формуванні особистих пенсійних накопичень, які є їхньою власністю із правом успадкування, створює додаткову мотивацію до офіційного працевлаштування та легалізації доходів, а роботодавця до детінізації своєї діяльності з метою капіталізації бізнесу.

Тим самим забезпечується легалізація витрат на оплату праці, збільшення бази оподаткування та ЄСВ.

 

 

Відділ  платежів до пенсійної системи

управління ПФУ у Біляївському районі