Про перерахунок пенсії

З жовтня управлінням Пенсійного фонду здійснено перерахунки пенсій  понад 19 тисячам жителям району. В середньому на 120 грн збільшилась  виплата на одну особу, а загальна  сума додатково залучених   коштів  збільшилась  майже на 2 млн грн.  Розмір підвищення для більшості пенсіонерів є індивідуальним і залежить від стажу та обсягу заробітної плати, в тому числі, з урахуванням інших надбавок та підвищень до пенсії відповідно до соціального статусу пенсіонера (ветеран війни, чорнобилець тощо). Оскільки прожитковий мінімум згідно із законодавством впливає насамперед на мінімальну пенсію, то найбільш суттєві підвищення пенсій отримали ті громадяни, які отримували свої пенсії в мінімальних розмірах, що в грошовому виразі з іншими доплатами складало до 1,1 тис. грн. На жаль, в районі налічується більше 7 тис. пенсіонерів, яким пенсії  не підлягали підвищенню, і саме від них надходить найбільше звернень. Проте саме такий підхід до перерахунку було закладено законодавством, яке підлягає обов’язковому виконанню органами Пенсійного фонду.

 

Отже, кому підвищили пенсії ?

 З вересня збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Його встановлено на рівні 1074 грн. Насамперед з вересня збільшились розміри пенсій, які визначали  на рівні  мінімальної пенсії для осіб, які мали повний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії. Тривалість страхового стажу залежить від часу призначення пенсії. Наприклад, жінкам, які вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року, для повної пенсії треба було мати 20 років страхового стажу, а чоловікам — 25 років. Для тих жінок, які вийшли на пенсію після цієї дати, мінімальний стаж становить 30 років, для чоловіків — 35 років.

Збільшено мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни та учасникам  бойових дій, інвалідам-ліквідаторам аварії на ЧАЕС, шахтарям, непрацездатним утриманцям загиблих військовослужбовців. Мінімальна пенсійна виплата для інвалідів війни І групи не може бути меншою 3060 грн, для ІІ групи - 2 738 грн, для ІІІ групи - 2 416 грн. В   таки[ же розмірах  підвищуються мінімальні пенсійні виплати інвалідам ЧАЕС.

Для учасників бойових дій збільшиться мінімальна виплата до 1772 грн.

Також збільшується державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни. Тобто, І група А отримуватиме 1074 грн, І група Б - 537 грн, ІІ група - 268 грн, ІІІ група - 161 грн.

Мінімальний розмір пенсії шахтарям     виріс з 2817 грн до 3222 грн

Також з величини прожиткового мінімуму (1074грн.) визначають: доплату за понаднормативний стаж; пенсії за особливі заслуги перед Україною; підвищення ветеранам війни; підвищення жертвам нацистських переслідувань; надбавка донорам; надбавка на утриманців відповідно до «військового» Закону; підвищення особам, яким виповнилося 100 років;

Чиї  виплати   не змінились? 

Не проводиться перерахунок з 01.09.2015 р.:  підвищень дітям війни (66,43 грн.); підвищень членам сімей загиблих військовослужбовців та померлих інвалідів війни; додаткової пенсії чорнобильцям 1-ї, 2-ї, 3-ї та 4-ї категорій та компенсації за втрату годувальника вдовам чорнобильців.

Підвищенню не підлягали ті пенсії, які призначені за спеціальними законами ( прокурорам, державним службовцям та ін.).

Не збільшилися розміри пенсії особам, які не мають страхового стажу для повної пенсії (їм пенсію обчислюють пропорційно набутому стажу); одержувачів соціальних пенсій, пенсій по  вислузі років; жінок, що використали право дострокового виходу на пенсію ,  та інвалідів ІІІ  групи .

Необхідно привернути увагу тієї частини громадян, пенсії яких хоча і підлягали перерахунку відповідно до законодавчих змін, але фактично не збільшилися. Це стосується тих пенсіонерів, чиї пенсії індексувались. На даний час в структуру практично кожної пенсії входять декілька складових виплат, які передбачені окремими нормативно-правовими актами (законами та постановами Кабінету Міністрів України) Найбільш типовою ситуацією є випадки, коли пенсія складається із основного розміру згідно стажу і заробітку, доплати за понаднормовий стаж, індексації та інших виплат. Деякі з цих виплат продовжують носити тимчасовий характер, оскільки правила нарахування передбачають їх трансформацію в разі підвищення чи перерахунку інших складових, які входять до пенсії. Наприклад: останній раз прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність змінювався в грудні 2013 року. Цей місяць став базовим для збільшення пенсій під час здійснення індексації. З врахуванням індексації розмір пенсії поступово збільшувався. На 1 вересня розмір індексації міг досягнути 179 грн.. ЇЇ було виплачено у вересні разом з пенсією.

Після зміни прожиткового мінімуму (1074 грн.) розмір пенсій перераховано. Прожитковий мінімум збільшився на 13% або 125 грн. Тому, якщо пенсія і збільшилася на 125 грн, це не покрило виплачену індексацію 179 грн.. Щоб забезпечити виплату на попередньому рівні, частина індексації фіксується (179-125=54,00), а розмір виплати до перерахунку зберігається. Ця ситуація передбачена Порядком   індексації грошових доходів населення .

Звертаємо  увагу, що починаючи з 4 жовтня, кожен пенсіонер у свій день виплати одержав пенсію за поточний місяць у повному перерахованому розмірі та доплату за вересень.   Починаючи з листопада, сума пенсії виплачується в перерахованому розмірі.

За  роз'ясненнями Ви завжди можете звернутися   до районного управління ПФУ у Біляївському районі  або за  тел. 21530, 25046     

 

Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі