Виплата пенсії по втраті годувальника після виповнення 18 років

Згідно із статтею 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.  При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Згідно із Сімейним кодексом України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється   над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці   від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним Кодексом України.

Після досягнення одним із непрацездатних членів сім'ї повноліття, виплата пенсії припиняється у зв'язку з необхідністю подальшого виділення частки пенсії на повнолітнього одержувача. Виплата пенсії у зв'язку з втратою годувальника  на молодших утриманців продовжується після з'ясування підстав для виплати на повнолітнього утриманця. Відповідно до вимог п.п. 12, п. 2, ст. 64 Закону необхідне особисте звернення члена сім'ї, якому виповнилося 18 років, до органу Пенсійного фонду із документами, що підтверджують його навчання за денною формою навчання, заявою про виділення частки та іншими необхідними документами.

Якщо повнолітній член сім'ї, що одержував пенсію разом із іншими дітьми померлого годувальника, не звертається до органу Пенсійного фонду, виплата пенсії у зв'язку з втратою годувальника продовжується на неповнолітніх дітей. 

При зверненні непрацездатного члена сім'ї, що своєчасно не надав документи для продовження виплати пенсії у зв'язку з втратою годувальника, в подальшому виплата його частки пенсії має продовжуватися зі строків, визначених частиною другою статті 39 Закону, яка передбачає, що виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.

Статтею 34 Цивільного кодексу України встановлено, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).

Отже, у разі, якщо дитині-сироті виповнилося 18 років, виплата  пенсії повинна проводитись особисто їй .

 

Начальник відділу з питань призначення,

перерахунку та виплати пенсій                                          Урванцева С.М.