Біляївський районний центр соціальних служб соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Надаємо відповіді на питання, які допоможуть здійснити мрію.

Всі ми знаємо, що велика кількість дітей знаходиться у дитячих закладах – це діти, які залишились без батьків або батьки яких були позбавлені батьківських прав.  Кожен з цих дітей мріє про  родину. Родину, яка подарує цій дівчинці чи хлопчику любов та турботу – саме те чого так бракує в житті  таких дітей. Не помилюсь, якщо скажу, що багато хто замислювався на рахунок створення прийомної сім’ї.  Але, нажаль, не всі можуть розмовляти на такі теми – соромляться.  Та, попри все, питання є. І бажання створити прийомну сім’ю також є в людей.

Ця стаття створена саме для тих, у кого виникають питання на які вони не знають відповіді.

Кожен може ознайомитись і прийняти важливе рішенні – дарувати мрію!

 

Питання, які часто  виникають при бажанні створити  прийомну сім’ю:

«Хто може стати прийомними батьками?»

Прийомними батьками можуть стати як подружжя, так і особа, яка не перебуває в шлюбі, працездатного віку. Середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім’ї обчислений за останні шість календарних місяців, не може бути менше рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум), встановлений законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» ст.12.

 

Прожитковий мінімум

на одну особу

Прожитковий мінімум дітей віком до 6 років

Прожитковий мінімум дітей віком від 6 до 18 років

Прожитковий мінімум працездатних осіб

Прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність

з 1 січня - 1017 грн

з 1 січня - 893 грн

з 1 січня - 1112 грн

з 1 січня - 1073 грн

з 1 січня - 822 грн

з 1 квітня - 1037 грн

з 1 квітня - 911 грн

з 1 квітня - 1134 грн

з 1 квітня - 1094 грн

з 1 квітня - 838 грн

з 1 липня - 1044 грн

з 1 липня - 917 грн

з 1 липня - 1144 грн

з 1 липня - 1102 грн

з 1 липня - 844 грн

з 1 жовтня - 1060грн

з 1 жовтня - 930 грн

з 1 жовтня - 1161 грн

з 1 жовтня - 1118 грн

з 1 жовтня - 856 грн

з 1 грудня - 1095 грн

з 1 грудня - 961 грн

з 1 грудня - 1197 грн

з 1 грудня - 1134 грн

з 1 грудня - 884 грн

 Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками, в обов’язковому порядку мають пройти навчання, організоване центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо, за спеціальною програмою.

«Хто допомагає при виконанні обов’язків прийомних батьків?»

 Держава надає постійну соціальну підтримку прийомним сім’ям. Для здійснення соціального супроводу за прийомною сім’єю закріплюється соціальний працівник Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ЦСССДМ). ЦСССДМ надають комплекс правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування прийомної сім’ї. Обласні ЦСССДМ із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо періодично, але не рідше одного разу на два роки, будуть Вас навчати, щоб підвищити виховний потенціал Вашої сім’ї. Якщо Ви взяли на виховання в сім’ю дитину ураженої ВІЛ-інфекцією, не рідше 1 разу на рік, Ви будете проходити спеціальне навчання з догляду за такими дітьми за спеціальною програмою, спільно із закладами охорони здоров’я. 

«Які права і обов’язки набувають прийомні батьки?»

Прийомні батьки є законними представниками прийомних дітей на підприємствах, в установах і організаціях, без спеціальних на те повноважень. Вони несуть персональну відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей, а також – за дотримання принципу конфіденційності інформації щодо ураження прийомних дітей ВІЛ-інфекцією.  

«Чи передбачені зміни у житловому статусі в разі створення прийомної сім’ї?»

 Ні. Ніяких пільг щодо поліпшення житлових умов законодавством не передбачено.  У разі створення прийомної сім’ї, прийомні батьки беруть на виховання дітей на власну житлову площу, за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов. Однією з умов влаштування дитини є можливість виділення їй індивідуального місця для проживання та розвитку. 

«Припинення функціонування прийомної сім’ї»

Договір про влаштування дітей у прийомну сім’ю має бути розірваний якщо: 

 1.В прийомній сім’ї виникнуть несприятливі умови для виховання дітей та спільного проживання (важка хвороба прийомних батьків, зміна їх сімейного стану, відсутність взаєморозуміння батьків з дітьми, конфліктні стосунки дітей); 

 2.Батьки не виконують обов’язки щодо належного виховання, розвитку та утримання прийомних дітей, порушують схеми антиретровірусної терапії дитини, яка уражена ВІЛ-інфекцією;

3.Діти повернуті рідним батькам (опікуну, піклувальнику);

4.Дитина усиновлена громадянами України;

5.Дитина досягла повноліття;

6.Прийомні батьки досягли пенсійного віку.

У разі припинення дії договору сім’я позбавляється статусу прийомної, а питання про подальше влаштування дітей вирішується органом опіки і піклування (дітей, уражених ВІЛ-інфекцією – органом місцевої виконавчої влади на підставі висновку закладу охорони здоров’я), який приймає всі можливі заходи для запобігання поверненню дітей в інтернатні заклади. Контроль за виконанням договору, а також за умовами проживання, виховання прийомних дітей, здійснюють Служби у справах дітей за місцем проживання сім’ї.

«Чи будуть трудові і пенсійні пільги в разі створення прийомної сім’ї?»

  Законодавством передбачено відрахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за непрацюючих прийомних батьків на суму їх грошового забезпечення яке вони отримують у розмірі 35% від двох прожиткових мінімумів на кожну прийомну дитину, на рахунки управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах і районах, у містах , відкриті в установах уповноваженого банку.

«Фінансове і матеріальне забезпечення прийомних сімей»

Фінансування прийомних сімей здійснюється за рахунок Державного Бюджету. Раніше прийомні батьки не отримували додаткові кошти від держави. Впровадження нового фінансового механізму за принципом «гроші ходять за дитиною», розробленого Міністерством у справах сім’ї, молоді та спорту і Державним департаментом з усиновлення та захисту прав дитини, дозволило всім дітям з відповідним статусом в прийомних сім’ях, отримувати соціальну допомогу, а прийомним батькам - грошове забезпечення. Раніше на державному утриманні перебували лише вихованці державних закладів. Розмір щомісячної державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку. Прожитковий мінімум становив у різний період різну суму, враховуючи різні вікові потреби дітей. Максимальний розмір допомоги у 2012 році:

 

Для дітей у віці до 6 років

Для дітей у віці від 6 до 18 років

з січня - 1786 грн

з січня  – 2224 грн.

з квітня - 1822 грн.

з квітня – 2268 грн.

з липня – 1834 грн.

з липня – 2288 грн.

з жовтня – 1860 грн.

з жовтня – 2322 грн.

з грудня - 1922 грн

грудня - 2394 грн.

У випадку, якщо дитині виплачується пенсія, аліменти, стипендія чи інша державна допомога, розмір допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами та розміром інших виплат. Одному з прийомних батьків виплачується грошове забезпечення за надання послуг у прийомній сім’ї в розмірі 35% від розміру соціальної допомоги на дитину, але не більше 1,5 прожиткових мінімуму для працездатної особи. У разі затвердження нового рівня прожиткового мінімуму розмір соціальної допомоги та грошового забезпечення перераховується без додаткового звернення прийомних батьків.

 

За додатковою інформацію просимо звертатись до

Біляївського районного Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

за адресою: м. Біляївка, вул.. Миру, 10, тел. (04852) 2 19 65