«Гепатит, наскільки це небезпечно?»

Ситуація із захворюваністю на вірусні гепатити в Україні справді набуває загрозливих форм. На думку експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2020 році саме гепатит буде найстрашнішою хворобою в світі. Масштаби поширення вірусного гепатиту на планеті можна порівняти із середньовічними епідеміями!

Гепатит – це запалення печінки вірусної етіології, що характеризується знач­ним поширенням, важким перебігом, ускладненнями з переважним ураженням печінки, схильністю до переходу в хронічні форми. Ця група захворювань стрімко зростає і поповнюється новими різновидами.

Маловідомі факти про гепатит

* Існує понад вісім видів гепатиту. Окрім гепатитів А, В, С, D, E, G, розрізняють ще й аутоімунний і токсичний гепатити. В першому випадку печінку атакує імунна система (причини такої «агресії» невідомі), в другому печінку вражають деякі ліки, промислові хімікати і алкоголь. Печінка 20% алкозалежних рано чи пізно опиняється під ударом, і внаслідок такого впливу відбувається її запалення. Тобто гепатит – не завжди інфекційне захворювання: людина може захворіти на нього не заразившись. 

* Гепатитом В заражені два мільярди людей по всьому світу, 400 млн. з них страждають від хронічного гепатиту. Річ у тім, що багато інфікованих не знають про свій статус, а тому поширюють вірус далі. За оцінками ВООЗ, гепатитом C інфіковані приблизно 3% населення планети. До 85% гострих інфекцій переходять у хронічний гепатит.

* Вірусний гепатит поширений у світі неоднаково: найчастіше зустрічається в Азії та Африці (Китаї, В’єтнамі, Камбоджі та Афганістані 10-12% людей мають гепатит B; у Гвінеї та Ліберії цей показник сягає 16%). В країнах Східної Європи хворіють 1-2% населення, а в Західній Європі та Північній Америці гепатитом В заражені менше 1% населення. Гепатит С найбільш поширений у країнах Центральної та Східної Азії та Північної Африки (найперше серед наркоманів).

* Хворі на гепатит B і C частіше мають рак печінки. До 80% епізодів первинного раку печінки в людей по всьому світу трапляються у хронічних носіїв вірусного гепатиту B або C. Проте яким саме чином вірус спричиняє рак (і чи спричиняє взагалі), достеменно невідомо.

* У деяких випадках від гепатиту може захистити щеплення. Але оскільки гепатит викликають різні віруси, не існує однієї вакцини, яка захищала б від усіх видів вірусного гепатиту. Проте зараз можна щепитися проти гепатиту A і B. По суті, вакцина проти гепатиту В, створена в 1981 році, стала першим у історії щепленням проти раку: запобігаючи захворювання на гепатит В, можна істотно зменшити ризик розвитку раку печінки. А ось вакцини проти гепатиту С поки що не винайшли.

* Лікування гепатиту може призвести до депресії. Проблема не лише в тому, що гепатит не завжди вдається вилікувати, але й у тому, що наявні лікарські препарати часто дають серйозні побічні ефекти, зокрема й у вигляді депресії. Від неї страждають 20 – 35% людей, заражених гепатитом.

Бережіть здоров'я, зміцнюйте і примножуйте його. І пам'ятайте, що здоров'я — найцінніший скарб, і від Вас залежить, чи зумієте Ви зберегти його на довгі роки. 

 

Біляївський Районний центр

соціальних служб для

сімї, дітей та молоді

за адресою:

м. Біляївка,

 вул. Миру,  б.10