«Інфекції-вбивці: що потрібно знати про хвороби, які передаються статевим шляхом»

Інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) – національна проблема охорони здоров'я України. За даними МОЗ в Україні щорічно реєструється близько 400 тисяч нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу та трихомонозу. Проблему ІПСШ не можна відокремлювати від епідемії ВІЛ/СНІД в Україні, оскільки одним з основних шляхів передачі ВІЛ-інфекції є статевий.

Загальні симптоми статевих інфекцій:

¾   свербіж і печіння в області статевих органів;

¾   прискорене болісне сечовипускання;

¾   зміна характеру виділень із статевих органів;

¾   почервоніння в області статевих органів і заднього проходу;

¾   різні висипання на статевих органах, навколо анального отвору;

¾   збільшення лімфатичних вузлів пахової області;

¾   у жінок – біль внизу живота, болючість під час статевого акту,

кров’янисті виділення з піхви між менструаціями.

Чим небезпечні ІПСШ? 

Наслідки зараження такими інфекціями, як ВІЛ, всім відомі – ця хвороба призводить до пригнічення імунної системи, що тягне за собою підвищення захворюваності різними інфекціями. Гепатити, в свою чергу, є причиною цирозу і раку печінки, сифіліс під час вагітності призводить якщо не до смерті плода та новонародженого, то до народження дітей з підвищеним ризиком смерті в зв’язку з недоношеністю, низькою масою тіла при народженні або вродженим захворюванням. Вірус папіломи людини викликає захворювання на рак шийки матки, який щорічно забирає сотні тисяч життів жінок.

Наслідки інших інфекцій, що передаються статевим шляхом, таких як хламідіоз, уреаплазмоз, гонорея призводять до не менш тяжких наслідків. Вони впливають на репродуктивну функцію людини і завдяки їм кожен п’ятий шлюб в нашій країні є безплідним. Гонорея та хламідіоз є основними причинами запальних захворювань органів малого тазу, несприятливих наслідків вагітності та безпліддя. Нічого не підозрюючи про своє захворювання жінка довгий час не може зачати і виносити дитину. Але найбільш небезпечне зараження під час вагітності, інфекції можуть спровокувати важкі пороки розвитку плоду, ускладнені пологи, і навіть мертвонародження.

Наслідком зараження статевими інфекціями у чоловіків може стати простатит і аденома простати, везикуліт, хронічний уретрит, важкі запалення нирок, і, як наслідок, порушення потенції, передчасне сім’явиверження і безпліддя.

Щоб уникнути важких наслідків для організму, при найменших підозрах на ІПСШ слід пройти ретельне обстеження. Рекомендовано обстежуватися в наступних випадках:

При веденні активного статевого життя – мінімум 2 рази на рік, а краще кожен раз при зміні статевого партнера.

При незахищеному статевому контакті.

При плануванні вагітності.

Після закінчення курсу лікування ІПСШ (як правило, не раніше 21 дня після завершення антибіотикотерапії, якщо інше не визначено лікарем).

Відсутність зовнішніх симптомів не є гарантією безпеки як для вашого організму, так і для ваших статевих партнерів. Тим більше мова не йде про можливість самолікування: в даний час наукою не зареєстровано жодного випадку самовилікування статевих інфекцій.

Профілактика ІПСШ

Зараження статевими інфекціями можна попередити. Кращим засобом захисту є бар’єрні методи (презерватив), тільки вони врятують від найнебезпечніших збудників, в тому числі від зараження ВІЛ. Необхідно дотримуватися таких правил: презерватив повинен бути хорошої якості, зберігатися в належних умовах, надітий до початку статевого контакту, зберегти свою цілісність і знятий не раніше закінчення контакту.

 

Біляївський Районний центр

соціальних служб для

сімї, дітей та молоді

за адресою:

м. Біляївка,

 вул. Миру,  б.10