Профілактика протидії торгівлі людьми

Торгівля людьми залишається актуальною проблемою для України. Сучасні форми експлуатації людини та нові виклики, які переживає світ, створюють загрозу потрапляння в ситуацію торгівлі людьми практично всіх соціальних групп населення.

Одними з найбільш вразливих груп населення, які можуть стати жертвами торгівлі людьми, є люди, які виїжджають за кордон для працевлаштування, діти-сироти/діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які не мають умов виховання та навчання в сім'ї, діти з особливими потребами, які перебувають у відповідних інтернатних закладах, належних до сфери управління різних центральних органів виконавчої влади.

Відомі випадки, коли українських дітей примушували перевозити і продавати наркотики в Молдові та в Росії. Купівля-продаж дітей здійснюється і для усиновлення (удочеріння) в комерційних цілях (оформлене відповідним юридичним актом входження неповнолітньої особи до сім'ї на формальних правах сина (дочки) без наміру реального встановлення сімейних відносин виключно для подальшого використання потерпілої особи з будь-якою корисливою метою); трансплантації  органів, втягнення в збройні конфлікти тощо. Вказана категорія осіб потребує виняткової уваги з боку держави.

Потрібно пам’ятати!!! Жертвою торгівлі людьми може стати кожна людина в досить звичайних життєвих обставинах: досвідчені мігранти, чоловіки та жінки, молоді та похилого віку тощо. Також варто наголосити на тому, що втягують у відповідні ситуації переважно люди, яким довіряють (близькі люди, друзі, колеги та роботодавці тощо). Поки люди не усвідомлюють особисту загрозу торгівлі людьми, вони не враховуватимуть цей ризик у своїй поведінці.

Рекомендації щодо запобігання торгівлі людьми 

Якщо Ви або Ваші знайомі вирішили поїхати за кордон, пам'ятайте наступні рекомендації:

1. Ніколи нікому у жодному разі не віддавайте свої ідентифікаційні документи крім офіційних службовців! Завжди отримуйте та сплачуйте за свій закордонний паспорт, візи та проїзні документи самі. Це врятує Вас від боргової кабали та стане на перешкоді торгівцям людьми використати Ваші документи для вчинення інших злочинів.

2. Обов'язково візьміть із собою копію внутрішнього та закордонного паспортів. В разі необхідності ці копії можуть спростити процедуру отримання документів на повернення в Україну.

3. Ви можете отримати додаткову інформацію, зателефонувавши до громадських організацій, що протидіють торгівлі людьми в Україні.

4. Переговори про працевлаштування за кордоном, навчання, туристичні подорожі чи шлюб не ведіть наодинці з агентом. Запросіть взяти участь у переговорах свою довірену особу, члена сім'ї чи близьку людину. Перевірте, чи має агент або фірма ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном. Таку інформацію можна перевірити в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України за телефоном 8-044-289-50-97 щоденно після 17:00.

5. З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір зрозумілою для Вас мовою. Такий договір оформляють у двох примірниках, один з яких залишається у Вас.

6. Якщо Ви їдете за кордон законно працювати, необхідно отримати робочу візу. Туристична або гостьова віза не дає права на роботу. Ви можете стикнутися з нелегальним становищем, експлуатацією та принизливою депортацією із країни.

7. Термін законного перебування на території іноземної держави вказаний у візі. Не користуйтесь послугами незнайомців, які пропонують послуги щодо подовження цього терміну.

8. Залиште своїм родичам та друзям декілька копій наступних документів: внутрішнього паспорту України, закордонного паспорту, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних документів та фотографії. До того ж, повідомте їм телефонні номери свого роботодавця, своїх друзів за кордоном, консульства (посольства) України та місця потенційного проживання.

9. Якщо за кордоном Ви потрапили у важку ситуацію, зверніться по допомогу до посольства або консульства України в країні перебування або зателефонуйте до Міністерства закордонних справ України.

В Україні функціонує національна безкоштовна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 – з мобільного телефону, 0 800 505 501 – зі стаціонарного.

Торгівля людьми є найгострішою транснаціональною проблемою. Злочинна торгівля грубо порушує права людини на життя, гідність і безпеку, на справедливі та сприятливі умови праці, охорону здоров'я та рівність.

Чужої біди не буває, якщо Ви або ваші знайомі потрапили в біду та стали жертвами «торгівлі людьми», не соромтеся,  звертайтеся до Біляївського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: м. Біляївка, вул. Миру, 10 (тел.2-19-65). Спеціалісти центру Вас завжди вислухають та допоможуть.

 

Біляївський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді